Otwarcie ścieżki Las Klasztorny z Leżajska do Jelnej
24 marca br. uroczyście udostępniono nowy szlak pieszo-rowerowy prowadzący wzdłuż drogi krajowej nr 77 przygotowany przez Nadleśnictwo Leżajsk. W inauguracji, oprócz pracowników i kierownictwa nadleśnictwa, uczestniczyli także przedstawiciele samorządów, przez które przebiega trasa: starosta leżajski Zdzisław Leśko, burmistrz Leżajska Krzysztof Trębacz oraz burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, a także młodzież, która od razu postanowiła sprawdzić ją w praktyce – zarówno pieszo, jak i na rowerach. Ścieżka biegnie z Leżajska do Jelnej, gdzie łączy się z drogą rowerową do Nowej Sarzyny, co umożliwi bezpieczne poruszanie się na tym popularnym wśród rowerzystów i pielgrzymów odcinku.
Nowa trasa prowadzi przez Rezerwat Las Klasztorny – wyjątkowe miejsce o dużej wartości przyrodniczej. To jeden z najstarszych rezerwatów w regionie, utworzony już w 1953 roku, aby chronić fragment naturalnego lasu będącego pozostałością dawnej Puszczy Sandomierskiej . Na stosunkowo niewielkim obszarze (ok. 40 ha) zachował się tu starodrzew liczący nawet ponad 200 lat, z dominacją sosny, ale także jodły, dębu i buka.
Rezerwat wyróżnia się dużą różnorodnością przyrodniczą – rośnie tu ponad 150 gatunków roślin, a wśród zwierząt spotkać można m.in. sarny, lisy, liczne ptaki oraz płazy i gady charakterystyczne dla naturalnych ekosystemów leśnych . To miejsce pozwala zobaczyć, jak wyglądały pierwotne lasy tych terenów przed wiekami.
Szlak przebiegający przez tak cenny obszar to ważny krok w rozwoju lokalnej infrastruktury rekreacyjnej, ale też świetna okazja do kontaktu z naturą w jej najbardziej autentycznej formie.
Fot. Natalia Nowicka/Starostwo Powiatowe w Leżajsku

