83. rocznica Pacyfikacji Woli Zarczyckiej
W dniach 20–21 czerwca br. odbyły się obchody 83. rocznicy Pacyfikacji Woli Zarczyckiej, upamiętniające 76 mieszkańców miejscowości zamordowanych przez Niemców w 1942 roku.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę Mszą Świętą w intencji ofiar, odprawioną w miejscowym Kościele Parafialnym. Następnie uczestnicy, odmawiając modlitwę różańcową, udali się na „wał”, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji oddali hołd pomordowanym mieszkańcom. Wieńce, kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, wicestarosta leżajski Lucjan Czenczek, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Paul, radni Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie Józef Kludys i Stanisław Bieńkowski, sołtys Woli Zarczyckiej Marta Szymańska wraz z członkami rady sołeckiej, delegacja Koła Łowieckiego Towarzystwo Myśliwskie im. św. Huberta w Leżajsku, przedstawiciele Szkoły Podstawowej, Przedszkola Samorządowego „Źródełko”, Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Zarczyckiej, prezes Stowarzyszenia „Nasza Wola” Marian Perlak oraz delegacja Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola ŚZŻAK
Drugiego dnia obchodów odbyła się czwarta edycja Rowerowego Rajdu Pamięci, którego uczestnicy w sportowy sposób uczcili pamięć ofiar pacyfikacji. Kilkadziesiąt osób pokonało przygotowaną trasę, wśród nich burmistrz Andrzej Rychel oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Woli Zarczyckiej ks. Józef Łobodziński. Po zakończeniu rajdu uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający ofiary, gdzie zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym.
Fotorelacja:

