Miasto i Gmina Nowa Sarzyna

Obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Kobylich Górach

W niedzielę, 25 stycznia, na terenie Kobylich Gór w Tarnogórze odbyły się uroczyste obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Miejsce to, niegdyś goszczące obóz sił powstańczych, po raz kolejny stało się centrum patriotycznych wspomnień, gromadząc licznych mieszkańców oraz zaproszonych gości.
Wydarzenie zainaugurowały program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Tarnogórze oraz przemówienia okolicznościowe. Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Andrzej Rychel, podkreślił rosnącą rangę uroczystości oraz ogromne znaczenie pielęgnowania historii dla przyszłych pokoleń. Podziękował także społeczności Tarnogóry za ogrom pracy i zaangażowanie w przygotowanie kolejnych wydarzeń rocznicowych.  Wyrazem szacunku dla bohaterskich przodków było uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pamiątkowym obeliskiem. Wśród delegacji oddających hołd powstańcom znaleźli się:
- władze samorządowe: burmistrz Andrzej Rychel, dyrektor biura burmistrza Jerzy Paul oraz sekretarz miasta i gminy Adam Madej.
- społeczność lokalna: delegacje sołectw Tarnogóra i Sarzyna.
- służby i organizacje przyrodnicze: Nadleśnictwo Leżajsk, Polski Związek Łowiecki, Towarzystwo Myśliwskie im. św. Huberta w Leżajsku oraz Koło Łowieckie „Polana”.
- edukacja i młodzież: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnogórze, harcerze z 8 DH „Kameleon” z Nowej Sarzyny oraz Hufca ZHP Nisko.
- organizacje patriotyczne i społeczne: Światowy Związek Żołnierzy AK Obwodu Nisko – Stalowa Wola, Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci” ze Stalowej Woli, Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej „Breneka” oraz przedstawiciele Konfederacji – Ruchu Narodowego Leżajsk.
- seniorzy: Członkowie Stowarzyszenia Seniorów z Leżajska i Nowej Sarzyny.
Tegoroczne obchody wyróżniały się wyjątkową oprawą przygotowaną przez lokalną społeczność. Mieszkańcy Tarnogóry zrekonstruowali powstańczy obóz, pozwalając uczestnikom przenieść się w czasie do realiów 1863 roku. Skala zrealizowanego przedsięwzięcia budziła podziw wśród wszystkich zgromadzonych. Można było obejrzeć dawne stroje, umundurowanie, sztandary, broń, rekwizyty, czy sanie konne. Muzyczną oprawę widowiska zapewnił chór z Tarnogóry. Zimową scenerię znakomicie uzupełniły palące się ogniska. Dodatkową gratką dla pasjonatów militariów była wystawa broni przygotowana przez Stowarzyszenie „Breneka” z Sarzyny. Najmłodsi uczestnicy mogli liczyć na zimową rozrywkę w postaci kuligu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. 
Popołudnie z historią zakończyło się w duchu wspólnoty – przy ognisku, ciepłym poczęstunku i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, co na stałe wpisało się w tradycję spotkań w Kobylich Górach.

Galeria zdjęć

DSC_8635 DSC_8638 DSC_8640 DSC_8641 DSC_8642 DSC_8643 DSC_8644 DSC_8645 DSC_8647 DSC_8648 DSC_8649 DSC_8651 DSC_8655 DSC_8658 DSC_8659 DSC_8663 DSC_8664 DSC_8670 DSC_8676 DSC_8681 DSC_8689 DSC_8692 DSC_8695 DSC_8696 DSC_8698 DSC_8701 DSC_8703 DSC_8704 DSC_8705 DSC_8708 DSC_8709 DSC_8713 DSC_8715 DSC_8718 DSC_8720 DSC_8721 DSC_8724 DSC_8731 DSC_8732 DSC_8733 DSC_8734 DSC_8738 DSC_8739 DSC_8740 DSC_8741 DSC_8742 DSC_8743 DSC_8744 DSC_8748 DSC_8749 DSC_8750 DSC_8752 DSC_8755 DSC_8756 DSC_8758 DSC_8760 DSC_8768 DSC_8772 DSC_8775 DSC_8776 DSC_8778 DSC_8780 DSC_8793 DSC_8801 DSC_8806 DSC_8809
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności